Historie klubu

Pěkně od začátku

První doložená zmínka o kopané v Písku se datuje rokem 1908, kdy došlo k prvnímu meziměstskému utkání Písek - Strakonice. K utkání došlo na vojenském cvičišti v Purkraticích. Toto umístění prvního hřiště bylo odrazem postoje radních a zejména školství k této hře o čemž svědčí článek v Píseckých listech z té doby: "Podívejme se dnes na děti jdoucí po ulici. Jeden kamínek nenechají bez kopnutí. A kde dvě, tři děti pohromadě hrají si, nevidíte hráti nic jiného než kopanou. Hra ta se ujala mezi naší mládeží a je jim nejmilejší zábavou. Hra je to nebezpečná, surová, divokou vášeň vzbuzující. Kopaná neušlechťuje, ale surový. To je dokázáno. Naší povinností je hru tuto z programu dětských her odstraniti, zakázati. K tomu právo máme. Rodiče budou jistě souhlasiti."

Branky byly stavěny před zápasem a po skončení se rozebíraly. Při tréninku i při zápase hlídkoval vždy jeden z hráčů, nehrozí-li nebezpečí právě ze školy. Na jaře roku 1910 se spojil bruslařský a tenisový kroužek a 7. června výnosem místodržitelství vznikl SK Písek v němž se soustředil i odbor kopané. První oficiální oddíl kopané. Od té doby vzniklo a zase se rozpadlo, přejmenovalo, sloučilo a rozdělilo mnoho fotbalových klubů.

Od SK přes Meteor, Mars, Studentská XI., Čechie, FK Písek, Pootavský tým, Slavoj, SK Viktorie, AFK Rudá hvězda, SK Union, Orinoko, DSK, SKP, ČAFK, ČASK, ČSSZ Sokol, ZSJ, PDA, Tatran, Elektro-Praga, Sokol Armasvit, Otava, Spartak, Jitex VTJ až po dnešní FC Písek.

Během let se měnila i hřiště. První v Purkraticích, druhé na tržnici u nemocnice, dále vzniklo hřiště v kasárnách, V Lipách u Bartuškovi pily (dnes Peny market), na výstavišti, za lesnickou školou, fotbalová Dukla a 10. 8. 1977 dnešní FC - velká tráva a 26. 8. 1978 tráva malá. V Písku se narodili a naučili hrát fotbal i hráči, kteří poté zamířili do větších a slavnějších mužstev. Mezi nimi Jaroslav Jiran z SK přes Čechii Karlín do AC Sparta Praha; Dr. Kotrouš z SK hrál za národní vysokoškolské mužstvo v Paříži; Jan Říha z SK do AC Sparta Praha a reprezentace, hrál na MS 1938, člen Klubu ligových kanonýrů; Vojtěch Baloušek za 2. světové války hrál za Slovan Vídeň; Emil Svoboda do Viktorie Plzeň a dál do Sparty a reprezentace; Zdeněk Pičman přišel ze Slavie K. Vary na vojnu do PDA Otavan Písek a odtud do Slávie Praha (tehdy Dynamo), v Hradci Králové hrál PMEZ, reprezentoval na olympiádě v Tokiu; Jan Thorovský do Sklo-Union Teplice; Roman Vonášek v Plzni a Spartě Praha; Michal Polodna v Příbrami, Blšanech a Bohemians a možná ještě další o kterých nejsou bohužel žádné záznamy. Za dlouhou dobu hraní fotbalu v Písku působila jednotlivá mužstva v různých soutěžích. Muži od župních přes krajské přebory po divize a zase zpět. Mládež až po nejvyšší republikové soutěže, poprvé dorost za 2. světové války. Dnes sídlí FC Písek se svými třemi mužstvy dospělých a třinácti mládežnickými mužstvy (včetně přípravek) v moderním areálu, který navíc čekají další výrazné investice. Za to patří městu Písek a všem, kteří se na tom podílejí velké poděkování. Věříme, že takto investované prostředky přinesou sportovní vyžití, radost a pohodu nejen sportovcům, ale i široké písecké veřejnosti.

© 2016 Berry Design Semice 68, 397 01 Písek
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky